Karty bez zaświadczeń i BIK

Karty kredytowe to przedmiot, który umożliwia nam korzystanie z kredytu odnawialnego i są one obecnie bardzo łatwo dostępne. Oferowane one są obecnie nie tylko w bankach ale i w supermarketach. Banki oferują nam również karty kredytowe z przeznaczeniem typowo dla studentów i charakteryzują się limitem, który w zupełności wystarcza na studenckie potrzeby.

W ostatnich kilku latach konkurencja na rynku kart zaostrzyła się. Zaowocowało to oczywiście korzyścią dla klientów.  Coraz częściej zaczynamy się spotykać z terminem karta bez zaświadczeń i BIK. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego czym jest BIK. BIK to po prostu Biuro Informacji Kredytowej czyli miejsce do, którego trafiają nasze dane osobowe za każdym razem gdy zaciągamy kredyt lub podejmujemy jakieś inne zobowiązanie gotówkowe. Nasze dane znajdują się w bazie informacyjnej, która jest aktualizowana raz w miesiącu. Nasze dane nie pozostają jednak w BIK’u na zawsze. Są one usuwane po wygaśnięciu i całkowitym uregulowaniu naszego zobowiązania lub jeżeli wyrazimy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych mogą one zostać wykorzystane do analiz bankowych.

Karty bez zaświadczenia natomiast to kolejny krok w stronę klientów ze strony bankowców. Nie wymagają one od nas gromadzenia stosów w zasadzie nie potrzebnych nikomu dokumentacji przez co uzyskanie kredytu czy karty jest możliwe szybko, łatwo, na miejscu oraz przez internet.

Bez zaświadczeń oznacza, że do uzyskania „naszego kredytu” w postaci karty nie jest w ogóle wymagane zaświadczenie o zarobkach, które zwykle musi zostać podpisane przez naszego często zapracowanego i nie mającego czasu na postawienie parafki pracodawcę. Nie oznacza to jednak w cale, że otrzymamy naszą kartę „na słowo”. Bardzo często zamiast zaświadczenia o zarobkach wymagane jest posiadanie zeznania rocznego za poprzedni rok czyli zwykłego PIT’a. Obecnie również możemy się spotkać z tak zwaną kartą na dowód takich jak na przykład VisaElectron, która posiada limit 2000 złotych.

Karty kredytowe bez zaświadczeń zazwyczaj posiadają niższe limity od zwykłych – zwłaszcza te bez BIK’u. Karty bez zaświadczeń i BIK’u posiadają limit do tysiąca złotych ze względu na to, że bank nie sprawdza naszej historii kredytowej. Są one idealnym pomysłem dla studentów lub dla osób ze złą historią kredytową czy też dla tych, którzy swoich kredytów jeszcze nie spłacili przez co banki nie chcą przyznać im kolejnych co oznacza, że teoretycznie osoba, która jest całkowitym bankrutem ma lub posiadająca liczne zadłużenia, których nie spłaca terminowo nadal ma możliwość zaciągania kolejnych kredytów. W  praktyce wygląda to na przykład tak: osoba bezrobotna, która z definicji nie posiada żadnego źródła dochodu, nadal ma możliwość otrzymania karty. Co za tym idzie ten typ karty jest dostępny dla wszystkich jednakże wiąże się ono z niższym limitem, brakiem dodatków oraz wyższym oprocentowaniem zaciąganego przez nas kredytu. Dlatego warto sprawdzić co wchodzi w skład kosztów danej oferty.

Coraz więcej klientów zapewnia sobie możliwość korzystania z nowej formy płatniczej, która nie wymaga od nas zaświadczeń. Ze względu na coraz większą rywalizację na rynku bankowym coraz więcej tych instytucji decyduje się na pożyczanie bez zaświadczeń co ma zwabić chętnych na karty kredytowe klientów i jest ono idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających problemy z BIK’iem.

Również wiąże się z tym typem kart coraz większa popularność załatwiania kart kredytowych przez internet. Ich niezaprzeczalnym plusem jest szybkość załatwienia karty i jej bezpośrednia dostawa do domu.

Niestety jeśli decydujemy się na takie karty to musimy liczyć się z wyższymi  i liczniejszymi opłatami dodatkowymi choćby i nawet za ubezpieczenie podstawowe karty, które jeśli nie wymagane na pewno jest mile widziane przez każdego posiadacza.